DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Azzam Juwel von Persien

Výstavy a coursing

Výstavy

     S Azzamem jsem si vyzkoušeli výstavní svět v jeho prvním roce života. Byla to novinka pro něj i pro nás...ale jelikož to byl nadějný afghán, tak jsme si prostudovali věci kolem a několik menších i větších výstav si zkusili.

    Byl to zajímavý zážitek, Azzam byl vždy připraven v srsti, trénovali jsme postoje a prohlížení zubů...na výstavě jsem mu to kolikrát kazila já, a všechno jsme se učili společně. Dostali jsme několik docela pěkných posudků, ale když jsme časem pochopili, že z nás výstaváci nebudou, tak jsme výstavní kariéru ukončili.

    Jednak nás odradilo postupné proniknutí do zákulisí světa výstav, kdy bylo nutno si vybrat nejen správnou výstavu, ale spíše správného rozhodčího, aby to mělo vůbec smysl...ne vždy příjemné chování ostatních vystavovatelů...a nakonec taky "nevýstavní" typ našeho Azzama. Je to spíše lehký atletický typ psa, s jemným obličejem, a ne tak dokonalou srstí jak by na výstavy měl mít. Což rozhodlo o tom, že na výstavy chodíme už jen jako diváci.

    Z výstav jsme absolvovali několik výstav krajských i mezinárodních, kde získal ocenění V bez pořadí a 2x vítěz třídy, Krajský vítěz. Pohárek a několik medailí čistíme na poličce jako vzpomínku na výstavní svět:)  

 

            

 

                                                              

 

                                                              

 

Coursing a dostihy

 

      Jelikož jsme výstavní svět opustili a v průkazu má Azzam napsáno chrt, rozhodli jsme se objevit další psí svět - svět dostihů a coursingu. Ono skloubit svět výstavní s dostihovým nejde tak snadno...jednak výstavní psi jsou robustnější, mají hodně srsti, jejíž udržení dá spoustu práce, takže ničit si ji při běhání není moc žádoucí. Ale někteří páníci se svými výstavními psy jsou úspěšní i v běžecké kariéře...takže nic není nemožné.

     Ale my to brali především jako další zábavu, kterou je třeba vyzkoušet, protože pro běhání jsou chrti přece stvoření. Vyzkoušeli jsme dostihovou dráhu v Lednici, kde se Azzam naučil dokonce startovat z boxů, stejně tak jsme absolvovali spoustu tréninků coursingu ať už s Českým psem nebo Brněnským coursingem.

    Pro všechny pejsky je to zábava...někdy je docela nepříjemné dlouhé čekání než si váš pejsek odběhne svůj běh, záleží hodně na organizaci a někdy i ochotě lidí, jak daný trénink odsýpá.

    Coursingu se můžou účastnit všechna plemena. Tréninky jsou společné pro všechny, závody jsou pak většinou rozdělené do skupin. Jedná se o běhání na volném prostranství za umělohmotnou návnadou, nataženou na lanku navijáku, který ovládá člověk a přizpůsobuje rychlost vašemu pejskovi, hlavně při tréninku. Zpočátku když se pejsek učí, běhá sám, aby se zafixoval na návnadu a později se učí běhat v páru. Na konci je mu umožněno nebo by spíše měl, návnadu "ulovit". Někdy tak v závěru může dojít k menším či větším šarvátkám u dobíhajících psů, proto je nutno, aby měli koš.

     Při závodech pak pejsky hodnotí rozhodčí. U coursingu se boduje hlavně schopnost pronásledovat návnadu, zvládnutí dráhy, je zde možnost si různě nadbíhat, spolupracovat a na konci ulovit.

     Dostihy jsou založené na trochu jiném principu. Jde tam hlavně o rychlost. Dostihy jsou určeny pouze pro chrty. Některé kluby ale pořádají i dostihy pro své plemeno např. rhodéského ridgebacka, ale nejedná se o oficiální závody jako takové. Návnada je tažena na dráze, která je do oválu, s boxy pro menší a velká plemena, podle toho také se běhá různá délka závodu. Pejsci se zpočátku na tréninku učí běhat na rovince, vypouští se z ruky, postupně se učí poznávat box, zvykají si na hluk při vypouštění z boxu. Zase nejprve běhají samostatně, pak se učí běhat ve skupině. Nesmí si protivníka všímat nebo ho nějak napadat, v tom případě je pes diskvalifikován.

    Předtím, než si pejsek zaběhne svůj první závod, ať už v dostihu či coursingu musí splnit tzv. licenci, tj. za dohledu rozhodčího musí dobře zaběhout běh sám a 2x v páru, aby bylo jasné, že pejskovi je jasné o co jde a mohl se tak účastnit oficiálních závodů. Kromě dobře zaběhnutého běhu, musí bez problému snést na sobě závodní dečku a koš, ale to se pejsci většinou učí již v tréninkových bězích. Ale není to podmínkou, pokud chcete běhat jen pro zábavu.

     Bylo by ovšem zcestné myslet si, že když s sebou vezmete pejska na trénink, že ho postavíte na start a pejsek automaticky poběží. Některým pejskům to trvá déle než najdou zálibu v běhání, někteří v tom zálibu nenajdou vůbec. Navíc je potřeba zohlednit fyzickou výbavu vašeho miláčka. Jestliže se váš pejsek válí celý den na gauči a 3x denně s ním obejdete dům, může při nárazové zvýšené fyzické aktivitě dojít i ke zranění psa. Neříkám, že ho nutně musíte nějak trénovat...ale stačí nějaké častější dovádění s psími kamarády, delší fyzicky namáhavější vycházky, běh u kola kdo zvládá...

    Před během je potom dobré pejska rozehřát mírným poklusem, stejně tak po doběhu opět mírně vyklusat fyzické zatížení. Vždy mít s sebou dostatek tekutin, ochrana pejska před sluncem je samozřejmostí. Stejně tak běhání na mokré trávě není bezpečné. Někteří pejsci s krátkým čumákem, resp. jejich páníci, by měli velmi zvážit účast na sportovních akcích v letních měsících. Ale to platí všeobecně, že na prvním místě je zdraví psa.

Jak jsme na tom s Azzamem?

    Azzámek běhání bere jako příjemné zpestření víkendů. Nejvíce ho však baví společnost ostatních pejsků. Jelikož má pronásledování kořisti v krvi, nebyl s coursingem ani dostihem problém. Solo běhy většinou zaběhl velmi pěkně, i když rychlost a zapálení pro věc by mohlo být větší:) Potíž u nás zůstává běh v páru, kdy Azzama v tu chvíli mnohem více zajímá psí kamarád než návnada a buď se snaží pejska za každou cenu dohnat a když ho dožene, místo aby zabral do cíle, začne se psímu soupeři věnovat a provokovat ho ke hře, což pak znamená diskvalifikaci.

    Azzam je ještě mladý pes a třeba později bude schopen běha v páru lépe. Zatím mu občas dopřejeme protáhnutí jeho chrtích nožisek na dráze solo během a většinou to spojíme s příjemným výletem do Lednice.

 

Jak jsme na tom se Soberanem?

     Soberano je náš nový "adopční" přírustek ze Španělska. Je to mladý dvouletý galgo, pronásledování kořisti má v krvi. Zatím však běhá jen tak pro radost v psím výběhu, žádný trénink zatím neabsolvoval. Navíc ve smluvních podmínkách je, že adoptovaní chrti se nesmí účastnit žádných oficiálních dostihů. Takže pokud by něco běžel, bylo by to pouze pro zábavu na některém z tréninků. Zatím s námi jezdí pouze jako divák, a je vidět, že kdyby mohl, rozběhl by se hned...vzpíná se na vodítku a vše bedlivě sleduje.

    Jsme si ovšem vědomy jeho ne zcela 100% zdravotního stavu, má trochu potíže s kyčelními klouby, proto nechceme v tomto směru zatím nic riskovat. Výhledově je možná pak event. účast na některé krátké rovince "pro štěňata" nebo nenáročné coursingové trati...ale až budeme přesvědčené o tom, že mu to neublíží. Zatím bude muset jen fandit Azzamovi:)

 

                                                              Azzámek při plnění licenčního běhu v páru - dráha v Lednici

                                       

          

                                                                       Před startem na coursingu s Českým psem

                          

 

                              Často vám na coursingu někdo pejska pěkně vyfotí v akci...fotky jsou pak většinou volně sdílné s dovolením autora.

                

 

                                                                                                 Takhle běhají profíci...